WINNING IS FUN!

BL_ENG_SPORT_UK_1AUG21_10795.jpg

ENG U12's Netball Cup 2019

  • Southern Finals - 1st: Eagles Netball 2nd: MK Netters NC 3rd: Wodson Park NC 4th: Magnet Netball

  • Central Finals - 1st: Stratford Thunderbirds 2nd: Parkside NC 3rd: Sutton Town NC 4th: Matrix NC

  • Northern Finals - 1st: Tameside NC 2nd: Kingston Nets NC 3rd: Trafford Juniors 4th: Leeds Athletic

  • Eastern Finals - 1st: Turnford NC 2nd: Comberton NC 3rd: Saffron Hawks NC 4th: Civil Service NC

  • National Finals - 1st: Tameside NC 2nd: Turnford NC 3rd: Stratford Thunderbirds 4th: Comberton NC

  • National Finals MVP - Ruby Ellis (Tameside NC)

ENG U12'S Girls Football Cup 2019

  • Winners - Tottenham Hotspur B

  • Runners Up - Tottenham Hotspur A

  • 3rd - Letchworth YFC

  • MVP of the Tournament - Tolulope Adubiaro (Tottenham Hotspur)

  • Top Goal Scorer - Skye Renee (Tottenham Hotspur)

  • Golden Gloves Winner  - Erin Foster (Oxford City)

ENG Y6 Marsden Netball Cup 2019

  • Winners: Courthouse Junior

  • Runners Up: Stokenchurch Primary

ENG U14's Netball Cup 2019

  • Northern Finals - 1st: Chester Tigers 2nd: Saddleworth Netball 3rd: Leeds Athletic NC 4th: Grangetown NC

  • Eastern Finals - 1st: Hatfield NC 2nd: Turnford NC 3rd: Kent County Netball Club 4th: Chiltern Vipers NC

  • Southern Finals - 1st: Eagles Netball 2nd: Abbey Flyers Nomads 3rd: Crystal Palace 4th: Wodson Park NC

  • Western Finals - 1st: Wimborne NC 2nd: Team Bath Netball 3rd: Woodley NC 4th: Herts Hornets NC

  • Central Finals - 1st: Matrix NC 2nd: Ryland NC 3rd: Barr Beacon Blaze NC 4th: Charnwood Rutland NC

  • National Finals - 1st: Chester Tigers 2nd: Hatfield NC, 3rd: Leeds Athletic 4th: Matrix NC

  • National Finals MVP: Harriet King (Leeds Athletic)

ENG U16's Netball Cup 2019

  • Northern Finals - 1st: Oldham Netball Club 2nd: Tameside NC 3rd: Trafford Juniors 4th: Grangetown NC

  • Eastern Finals - 1st: Kent County NC 2nd: Team Bedfordshire NC 3rd: Kent County NC B 4th: Suffolk Rockets NC

  • Southern Finals - 1st: Weston Park Blades 2nd: AP Saints NC 3rd: Aces Netball Club 4th: Rushmoor NC

  • Western Finals - 1st: Teignbridge Titans NC 2nd: Poole Netball Club 3rd: Ryland NC

  • National Finals - 1st: Tameside NC 2nd: Weston Park Blades NC 3rd: Trafford Juniors

  • National Finals MVP - Savannah Dada-Masscoll (Tameside NC)

ENG U12-U14 Gold Cup 2019

Northern Finals

  • Winners (Uninas) - Olivia Leslie, Grace Ross, Holly Williams, Molly Shaw, Luiseah O'Neal, Connie Wilson, Iris McCarron, Maya Thompson, Hannah Bagshaw, Acacia Seward

  • MVP - Rhianna Donatein

Southern Finals

  • Winners (Red Kiwis) - Issy Lock, Mollie Hegarty, Jenna Tilley, Katie Rodgers, Mahlee Lelyveld, Grace Leary, Sophia Gogna, Ella Newton-Smith, Sophie Greensmith

  • MVP - Claudia Harvey 

Central Finals

  • Winners (Blood Oranges) - Isabella Balzaretti, Alana Neville, Hannah Constance, Amelia Banister, Daisy Brassington, Mia Sheffield, Kate Smith

  • MVP - Isabella Balzaretti

ENG U12 Netball Cup 2020

Eastern Finals: 1st: Turnford NC 2nd: Hatfield NC 3rd: Saffron Hawks 4th: Wodson Park NC

Central Finals: 1st: Teignbridge Titans 2nd: Sutton Town NC 3rd: Parkside NC

Northern Finals: 1st: DNA U12 Red 2nd: Ellesmere Port NC 3rd: Ribble Valley NC 4th: Tameside NC

Southern Finals: 1st: Poole NC 2nd: Royals NC 3rd: Matrix NC 4th: AP Saints NC

National Finals: 1st Poole NC 2nd: Turnford NC 3rd: Matrix NC 4th: Saffron Hawks NC

National Final MVP: Lucia Toomer (Poole NC)

ENG U16 2020 Netball Super Cup

Winners: Tameside NC

Runners Up: Gibraltar U16

MVP: Beatrice Felipes

ENG U12-U14 Diamond Cup 2020

Central Finals: 

Winners: Team Thunder - Amelia Bannister, Jessica Ward, Madaleine Brandon, Caitlin Tandy, Tilly Morton, Honey Luscombe, Isabella Balzaretti

MVP: Mollie Hegarty

Southern Finals

Winners: Team Mez - Martha Vujicic, Claudia Harvey, Erin Cave, Zarah Shah, Maddie Heyburn, Ellie Kennedy, Ella Newton-Smith, Poppy Hickman, Hattie Matthews

MVP: Purdy Nugent

Northern Finals

Winners: Jess Chapman, Lottie Lewis, Tennille Taylor, Grace Fairhurst, Olivia Wormald, Scarlett Henniker, Lucy Jones, Olivia Hague

MVP: Lucie Sams

Eastern Finals

Winners: Emma Eccles, Imogen Baker

MVP: Emma Eccles

ENG Netball 60 Second Online Shooting Challenge 2020

Winner: Georgia Parkinson

Team Winner: Kingsway Power

ENG Netball Online Long Bomb Challenge 2020

Winner: Bea Wilshaw

ENG Netball Online Shooting Challenge U8/U9

Winner: Georgia Cox

Team Winner: Kingsway Power

ENG Online U10 Netball Cup 2020

Winner: Ellesmere Port White

MVP: Daisy Hudson (Kingsway Power)

ENG Online U13 Netball Cup 2020

Winner: Ellesmere Port Youth

MVP: Libby Canham (Ellesmere Port Youth)

ENG Netball U12/U13 Gold Cup 2020

South

Winner: ENG Heat

Team: Sophie McMaster, Mia Lashbrook, Esme Pheby, Eleanor Lampard, Purdy Nugent, Miah Croxford, Darcie Allanson, Imi Baker

MVP: Purdy Nugent (ENG Heat)

North West

Winner: ENG Heat

Team: Zara Smith, Millie Kielty, Molly Huck, Lottie Bischof, Audrey Watt, Izzy Jones, Nya Grant, Matilda Birks, Lalli Brown

MVP: Lexi Barrigan (ENG Magic)

ENG Netball U12/U13 Christmas Cup 2020

North West

Winner: ENG Storm

Team: Lottie Lewis, Tillie McGeehan, Cerys Rowlands, Maeve Tunney, Sophie Palmer, Thea Uprichard, Sophie Howard, Phoebe Griffiths, Lexi Barrigan

MVP: Lottie Lewis

ENG Netball Champions Cup 2021

U12/13

North West 1

Winner: ENG Thunder

Team: Cerys Rowlands, Lauren Whaley, Nancy Luke, Imogen Ratcliffe, Mia Kirkman, Rachel Butterworth, Daisy Cannon

MVP: Mia Kirkman

South

Winner: ENG Cavaliers

Team: Ellie Kennedy, Imogen Weston-Sinclair, Sophie McMaster, Evie Leeks, Chloe Pigott, Emma Park, Sylvie McKenzie, Abi Behe

MVP: Emma Park

Midlands

Winner: ENG Storm

Team: Anna Chapman, Georgia Hay, Winnie Padmore, Hannah Lane, Emily Hartnett, Maya Stuber, Olivia Shalders

MVP: Georgia Hay

North West 1

Winner: ENG Thunder

Team: Jip Van De Luijtgaarden, Bella Carleton-Bland, Daisy Hudson, Audrey Watt, Emily Bowker, Ophelia Taylor, Evie Berry, Lalli Brown, Phoebe Griffiths

MVP: Grace Webster

U14-U16

South 

Winner: ENG All Stars

Team: Amelia Mead, Millie Coke, Rosie Waters, Phoebe Krelle, Millie Stebbings, Millie Burns, Caitlin Haslehurst, Anna Stokes, Chloe Starkley

MVP: Anna Stokes

Midlands

Winner: ENG Magic

Team: Mia Cook, Issy Fairchild, Mica Grace, Fran Rosiak, Juliana Stuber, Issy Lock, Mollie Hegarty, Dani Johnstone, Scarlett

MVP: Maddy Sims

ENG YNPL 2020/21 U12 Southern Conference

1st: AP Saints NC

2nd: Teignbridge Titans

3rd: Eagles NC

MVP of the Season: Halle Brown (AP Saints NC)

ENG YNPL 2020/21 U13 Southern Conference

1st: Poole NC

2nd: Turnford NC

3rd: CD Phoenix NC

MVP of the Season: Katie Ford (Poole NC)

ENG YNPL 2020/21 U12 Northern Conference

1st: Saddleworth NC

2nd: Chester NC

3rd: Macclesfield NC

MVP of the Season: Olivia Tew (Ellesmere Port Youth)

ENG YNPL 2020/21 U13 Northern Conference

1st: Ellesmere Port Youth

2nd: Chester NC 

3rd: Wyre NC

MVP of the Season: Evie Sherridan (Grangetown NC)

ENG YNPL U12 Grand Finals 2021

1st: Eagles NC

2nd: Saddleworth NC

3rd: Macclesfield NC

4th: Wyre NC

All Star Team: Ava Patterson, Lottie Lawless, Isobel Ferguson, Lexi-Williams Davies, Ruby Broadhurst, Jessica Talbot, Ruby Davies

MVP: Freya Geaney (Eagles NC)

ENG YNPL U13 Grand Finals 2021

1st: Turnford NC

2nd: Poole NC

3rd: Ellesmere Port Youth

4th: CD Phoenix NC

All Star Team: Martha Robinson, Ella Hims, Martha Vujucic, Eloise Hillebrand, Olivia Pitt, Lola Vasiliou, Coco Williams

MVP: Olivia Pitt (Turnford NC)

ENG U14 Netball Cup Knock-Out Series

1st: Kingsway Power

2nd: Teignbridge Titans

3rd: MK Dons

4th: Kingston NC

MVP: Daisy Lees (Kingsway Power)

ENG U16 Netball Cup Knock-Out Series

1st: YWCA Bury Black

2nd: MK Dons

3rd: YWCA Bury 

4th: Chester Tigers

MVP: Issy Kaye (MK Dons)

ENG U14 Netball Shield Knock Out Series

1st: Sutton Town NC

2nd: Diamonds NC

3rd: Leyland NC

MVP: Jessica Hopkins (Sutton Town NC)

ENG U16 Netball Shield Knock Out Series

1st: Grangetown NC

2nd: Poole NC

3rd: Herts Hornets NC

MVP: Sophia Warn (Grangetown NC)

ENG 3V3 Netball Challenge 2021

Midlands U11-U12: Ruby Broadhurst, Abigail Burcher, Isla Hinton

Midlands U13-U14: Caitlin Tandy, Lauren Reid, Hannah Osborne

London U11-U12: Mia, Dia Nair, Mabel Askew

South East U11-U12: 

South East U13-U14: Olivia Pitt, Olivia Greeson James, Grace Evans

South U11-U12: Ellen Bawn, Rosemary Lucus, Taylor Cooper

ENG Summer Cup 2021

Midlands U11-12: 

MVP: Neave Colley

Midlands U13-U14:

MVP: Lauren Reid

London U11-12:

MVP: Molly Sinclair

South East U11-12:

MVP:

South East U13-U14: Olivia Pitt, Gabriella Porter, Mia Lashbrook, Penelope Carter, Martha Robinson, Abigail Sackett, Alice Clay

MVP: Olivia Pitt

South U11-U12: Isobel Ferguson, Fransesca Rowe, Eloise Lochhead, Emily Blake, Tamsyn Sayles, Abbie Pope, Matilda Price

MVP: Joely Chamberlain

Netball Gold Cup 2021

South - ENG Heat

Team - Ellie Johnson, Erin Cave, Emilia King, Polly Booth, Evie Berner, Haleema Safdar, Joely Chamberlain, Jessica Bailey

MVP - Carina Rowe

Midlands  - ENG Thunder

Team - Ruby Broadhurst, Abigail Culwick, Sasha Levy, Matilda Neal, Anna Chapman, Bethan Downie, Evie Bell

MVP - Farah Croce

London - ENG Mavericks

Team - Alette Ganushin, Natasha Hough, Sophie Craig, Lottie Avery Gee, Anna Ulycz, Mabel Askew, Amelia Cohen, Isis Nyamah, Halle Brown

MVP - Isis Nyamah